Chatka Włóknistych – reintrodukcja konopi ciąg dalszy 🙂

Są obecne w naszej kulturze uprawy i przetwórstwa od prasłowiańskich czasów znajdując swoje zastosowanie praktycznie w każdym sektorze przemysłu. W rejonie zamieszkiwanym przez nas produkowane z nich ubrania i rzeczy codziennego użytku jak np liny, sznury i sieci rybackie stanowiły jeden z głównych produktów handlowych w najstarszym mieście kupieckim w Polsce- Jarosławiu.
Sitniczowie zaś (osoby zajmujące się powroźnictwem) usytuowali się w miejscowości Radymno nad Sanem, gdzie w/w wyroby produkowane były przez nich aż do 1984 roku, w którym to zamknięto pierwsze Krajowe Towarzystwo Powroźnicze w Polsce.

Od 2012 roku nasze działania prowadzą do ponownego przywrócenia uprawy i przetwórstwa konopi w Polsce a w naszej okolicy udało nam się doprowadzić do przetwórstwa konopi na cele spożywcze które funkcjonuje już trzeci rok w Zakładzie Produkcji Wysokiej Jakości Żywności w Morawsku, a produkty tu wyprodukowane można znaleźć pod brandem GoodFoods. W miejscowości Radymno powstają obecnie cegiełki z gliny i konopi a kolejne produkty są już testowane i niedługo ujrzą światło dzienne.

Na tym nie koniec naszych krajowych a przede wszystkim lokalnych projektów.
W najbliższym czasie rozpoczynamy budowę Chatki Włóknistych  w technologi hempcrete.
Z tej okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych na plac budowy, gdzie w trakcie jej trwania organizowane szkolenia dla plantatorów konopi a przede wszystkim warsztaty wykorzystania konopi w budownictwie !

 

 

 

Tak, to już się zaczęło!  W symbiozie z naturą wyrasta samowystarczalna konopna chatka wlóknistych, wokół której realizowane będą kolejne ciekawe projekty. Póki co wykonana została konstrukcja drewniana domku oraz pierwsza warstwa izolacji “betonem konopnym” (woda, wapno, paździerze konopne).

 

19206169_1379557488747550_910754938_n

Zasady dołączenia do projektu to…

Weź udział w warsztatach

 

Informacje dotyczące warsztatów:

Miejscowość : Radymno
Data: 2017-07-22
Godzina: 11:00
Koszt uczestnictwa: 100 zł. Dla zakochanych par podana kwota łącznie, dla kobiet 50 % zniżki.
Organizator zapewnia: miejsce namiotowe, poczęstunek, pakiet produktów konopnych wliczony w koszt uczestnictwa.
Dokładna lokalizacja zaznaczona na mapce poniżej.

Do zobaczenia !
Włokniści PL